top of page

ORGANIZATOR

MM logotyp final.jpg

FUNDACJA MARIA I MARTA

współczesna sztuka chrześcijańska

 

DLACZEGO MARIA I MARTA? Marta – tak jak my – twardo stąpa po ziemi, żyje w świecie... Rodzina, praca, dom, zobowiązania wobec innych są dla nas rzeczami, które kształtują każdy dzień. Jednak to Maria odnalazła „najlepszą cząstkę”, słuchając słów Jezusa. Mimo tych różnic Jezus przychodzi do obu z nich. W Fundacji chcemy połączyć życie Ewangelią z naszą codziennością, być jak Maria i Marta.

FUNDACJA MARIA I MARTA jest młodą organizacją non-profit działającą w obszarze kultury i sztuki. Powołaliśmy ją wraz z grupą wspierających nas przyjaciół jesienią 2018 r. we Wrocławiu.

Za główny CEL DZIAŁANIA Fundacji Maria i Marta postawiliśmy sobie rozwój oraz wsparcie kultury i sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem kultury i sztuki chrześcijańskiej. Chcielibyśmy promować artystów tworzących chrześcijańską sztukę współczesną oraz współfinansować inicjatywy związane jej rozwojem. Pragniemy, aby dobrej jakości sztuka chrześcijańska była dostępna i znana bardziej niż powszechnie spotykana w tej dziedzinie bylejakość.

Cele Fundacji planujemy realizować poprzez: udostępnianie współczesnej sztuki w Internecie oraz środkach masowego przekazu w formie grafik i zdjęć na zasadach royalty-free, wparcie finansowe dla osób ją tworzących, a także organizowanie i finansowanie konkursów, wystaw, warsztatów oraz innych wydarzeń mających wpływ na rozwój kultury i sztuki chrześcijańskiej.

Wykorzystując bazę wiedzy i doświadczenia, chcielibyśmy również prowadzić bezpłatne doradztwo projektowe i artystyczne dla instytucji kościelnych oraz pomagać im w organizacji inicjatyw we wspólnych dla nas obszarach.

Więcej informacji na: www.fundacjamariaimarta.pl


Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej OKSSa 2023 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z  Funduszu Promocji Kultury.

ja.jpg

BEATA STANKIEWICZ-SZCZERBIK

Artystka aktywna zawodowo, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Szkła
i Ceramiki; zajmuje się tworzeniem unikatów ze szkła, projektuje i realizuje szkło w architekturze, czego przykładem są witraże w gotyckim kościele św. Macieja we Wrocławiu; stosuje wiele technik szklarskich, jej unikatowe prace znajdują się
w zbiorach muzeów państwowych,
a także w kolekcjach w kraju i za granicą; laureatka konkursów krajowych i zagranicznych.

KS. MIROSŁAW MALIŃSKI

Duszpasterz akademicki z Wrocławia prowadzący Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka”, główny koordynator kompleksowej renowacji gotyckiego kościoła
św. Macieja we Wrocławiu (renowacja nagrodzona przez Ministra Kultury); założyciel
i redaktor naczelny portalu 2ryby.pl, autor książek i audiobooków.

KAPITUŁA ORGANIZACYJNA KONKURSU

PIOTR OLEŚ OP

PAULINA KRAJEWSKA

Autorka ikon i pejzaży, ilustratorka, w 2001 roku uzyskała dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Jej prace prezentowane są na licznych wystawach, znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą; wykorzystując tradycyjny warsztat, surowość lipowej deski pokrytej płótnem i lewkasem, świeżość ręcznie ucieranych farb, stworzyła własny styl ukazywania fragmentów Starego i Nowego Testamentu. Niewielki format obrazów, prosta forma, świadoma rezygnacja z typowego dla ikon złota wyróżniają prace autorki i zachęcają do przyjrzenia się nieodgadnionemu, boskiemu światu zapisanemu na kartach Biblii i poszukiwania go także w każdym ludzkim sercu.

PIOTR MAREK

Prezes Fundacji Maria i Marta, pomysłodawca
i główny organizator konkursu, z wykształcenia architekt, z zamiłowania grafik
i pasjonat sztuki, organizator konkursu fotograficznego Kadry Modernizmu (edycje 2011–2014, od 2015 w kapitule konkursu) oraz wystawy FaceLifting po Wrocławsku podczas Dolnośląskiego Festiwalu Architektury.

Kancelaria-3.jpg

Dominikanin, duszpasterz akademicki w DA „Dominik” we Wrocławiu, absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów, pasjonuje się chrześcijańską architekturą sakralną, ikonografią oraz ochroną zabytków.

pk_edited.jpg

KRZYSZTOF FURTAN

Członek Rady Fundacji Maria i Marta, radca prawny, absolwent prawa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz prawa własności intelektualnej w Szkole Praw Własności Intelektualnej im. Hugona Grocjusza w Krakowie, prowadzi kancelarię we Wrocławiu.

bottom of page