Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej OKSSa 2021
Czym jest, może lub powinna być współczesna sztuka sakralna?
W jaki sposób może dziś służyć głoszeniu Ewangelii oraz wyrażać chwałę Boga?
Jak może prowadzić współczesnego człowieka do doświadczenia sacrum i przekazywać prawdy związane z wiarą?
Te nurtujące nas od dłuższego czasu pytania łączą się z przekonaniem, że doświadczenie piękna w sztuce może być drogą do Tego, który jest najwyższym Pięknem, do Boga. Tymczasem w Polsce, zwłaszcza w przestrzeni kościelnej, a więc tam, gdzie szukamy i spodziewamy się doświadczyć tego piękna, dominuje sztuka religijna o wątpliwym poziomie artystycznym. Wydaje się, że dobór dzieł eksponowanych w świątyniach często jest wynikiem przypadkowych, nieprzemyślanych decyzji, podejmowanych bez wsparcia ekspertów z dziedziny sztuki czy architektury. Pomijanie aktualnych osiągnięć estetycznych przy wyborze projektów i realizacji dzieł sakralnych sprawia z kolei, że dzieła te często nie przemawiają do współczesnego odbiorcy.
Pomysł zorganizowania Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej był odpowiedzią na deficyt współczesnych rozwiązań w tej dziedzinie sztuki. W 2021 r. odbyła się jego pierwsza edycja, której tematem było Macierzyństwo Maryi. Konkurs został skierowany do artystów tworzących dzieła z zakresu sztuk plastycznych w technikach dwuwymiarowych, takich jak: malarstwo, rysunek, grafika, grafika warsztatowa, grafika komputerowa, typografia, fotografika.
Głównym celem Konkursu było poszukiwanie nowych dzieł o tematyce sakralnej podejmujących żywy dialog z treścią Ewangelii i tradycją, a co za tym idzie odkrywanie nowych, nieznanych twórców, w konsekwencji zaś kształtowanie wrażliwości odbiorców poprzez organizację wystaw pokonkursowych oraz publikację dzieł w Internecie.
Jako organizatorom zależało nam także, aby nazwa naszej inicjatywy – Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej – jednocześnie wyznaczała i odzwierciedlała cel, do którego dążymy, czyli poszukiwanie sztuki, która mogłaby znaleźć się w świątyni/miejscu przeznaczonym do modlitwy, służąc jako pomoc w spotkaniu z Bogiem.
Konkurs był poszukiwaniem odpowiedzi na pytania nie tylko o istotę i zadania współczesnej sztuki sakralnej, ale także o jej język i formę. Czy każdy współczesny styl w równym stopniu nadaje się do wyrażania prawd ewangelicznych? Czy sztuka sakralna może mówić językiem popkultury? W jaki sposób współcześni artyści powinni czerpać z tradycji ikonograficznej ukształtowanej w chrześcijańskiej sztuce sakralnej w poprzednich wiekach? Na ile tradycyjne, powszechnie akceptowane wzorce przedstawiania tematów i postaci świętych przemawiają do współczesnego odbiorcy? A także: czy dzisiaj jesteśmy w stanie „wpuścić” do przestrzeni sakralnej dzieła sztuki, które przekraczają nasze wyobrażenia, oczekiwania i upodobania wyznaczone przez poprzednie epoki?
OKSSa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, wpłynęło ponad 500 prac: od tradycyjnych ikon, poprzez współczesne ich interpretacje, abstrakcje geometryczne, przedstawienia figuratywne, symboliczne, po piktogramy. Jury wybrało 35 dzieł, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu i tym samym stały się częścią wystawy pokonkursowej w Concordia Design Wrocław w listopadzie 2021 roku. Wybrane prace finalistów były prezentowane także w 2022 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach. Do końca lutego 2023 r. część prac można było obejrzeć również w Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego w Poznaniu na wystawie pt: "Macierzyństwo Maryi".
Zebranie tak różnorodnych dzieł, pokazanie potencjału współczesnych artystów i środków wyrazu, a także stworzenie okazji do dyskusji na temat współczesnej sztuki sakralnej jest dla nas, jako organizatorów, ogromną wartością.
Wierzymy, że Konkurs w takiej formule, jaką posiada – czyli w otwartości na dialog i uczestnictwo różnych twórców – ma swoje ważne zadanie do spełnienia. Mamy także nadzieję, że stanie się pomocą w odkrywaniu, czym jest lub nie jest współczesna sztuka sakralna, oraz w poszukiwaniu kierunku, w jakim sztuka ta mogłaby się dzisiaj rozwijać.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Twórcom, którzy przyjęli nasze zaproszenie do udziału w Konkursie, a także wszystkim Partnerom, Sponsorom oraz Patronom OKSSy, bez których wsparcia nie udałoby się zrealizować tego projektu.
Mamy także cichą nadzieję, że OKSSa może przyczynić się do głoszenia chwały i Piękna naszego Pana.
KATALOG KONKURSOWY - OKSSa 2021
Zapraszamy do pobrania katalogu OKSSa 2021 zawierającego prace finalistów, zdjęcia z obrad jury i wystawy w Concordia Design Wrocław a także podsumowanie Konkursu.
Projekt graficzny katalogu: dadio.design
OKSSa 2021 - relacja z obrad jury i wernisażu wystawy
I miejsce // nagroda 15 tys. zł
Błażej Guza
„Macierzyństwo Maryi”
malarstwo (akryl i kreda)
60x90 cm
2021
Uzasadnienie Jury:
Praca wyróżnia się wyjątkowym pomysłem oraz nietypowym sposobem przedstawienia macierzyństwa Maryi. Wzbudza emocje odbiorców, nawiązując do współczesności i codzienności. Prosta, z pozoru zwyczajna scena, w której Maryja jest pokazana jako mama bawiąca się ze swoim Dzieckiem, poprzez motyw gry w klasy nieoczekiwanie wprowadza odbiorcę w tajemnicę Odkupienia. Dzieło zawiera w sobie także wyjątkowo subtelną opowieść o relacji Maryi i Jej Syna. Praca, wykonana w prostej technice, skrywa w sobie dialog dwóch światów: biblijnego i teraźniejszego, ich wzajemne przenikanie się i uzupełnianie. Ta niezwykła wielowymiarowość pozwala na interpretowanie macierzyństwa Maryi na różnych poziomach.
II miejsce // nagroda 8 tys. zł
Kamila Kansy
„Zwiastowanie”
fotografia
40x60 cm
2020
Uzasadnienie Jury:
Praca symbolicznie przedstawia tematykę Zwiastowania, a jednocześnie jest pełnym wewnętrznego światła i głębokiej zadumy nawiązaniem do malarstwa Johannesa Vermeer’a. Doceniono profesjonalny montaż poszczególnych elementów fotograficznych, jak i nietypową, wysmakowaną kolorystykę. Fotografia została dopracowana w każdym dobranym szczególe tak, że w odbiorze stwarza wrażenie olejnego, sztalugowego obrazu. Jury doceniło także prostotę użytych środków i symboli ikonograficznych w połączeniu z doskonałą, zwięzłą kompozycją obrazu.
III miejsce // nagroda 5 tys. zł
Katarzyna Fydrych
„Owoc granatu”
Płyta, lewkas, akryl
Fi 122cm
2021
Uzasadnienie Jury:
Obraz „Owoc granatu” został doceniony ze względu na niezwykłe walory artystyczne (m. in. piękne, „renesansowe” ujęcie dłoni), a także złożoną symbolikę oraz wspaniałe rzemiosło. Mimo monumentalnej formy pracy jej ogromną siłą przekazu jest subtelność i delikatność.
Wyróżnienie // nagroda 750 zł
Adam Piasek
„Zwiastowanie”
Akryl, tempera na drewnie
64x64 cm
2019-2020
Uzasadnienie Jury:
Czerpiąc z tradycji ikony bizantyjskiej i nawiązując do obrazowania sztuki współczesnej, autor tworzy nową formę ikonografii, wprowadzając widza w biblijną scenę Zwiastowania. Obraz doceniono za metaforyczne ujęcie światła oraz kompozycję, które współgrając ze sobą, pozwalają kontemplować Tajemnicę.
Wyróżnienie // nagroda 750 zł
Maria Roszyk
„Droga Maryi”
Farbowane roślinne wycinanki na papierze, suszone i woskowane rośliny
55x75 cm
2021
Uzasadnienie Jury:
W pracy doceniono zarówno wyjątkowy proces tworzenia, jak i jego rezultaty. Zebrane i ususzone zioła ułożone w abstrakcyjne kompozycje, jak i obrazki uszyte ze skrawków materiałów kryją w sobie prostotę dnia codziennego kobiety – matki i Maryi-Matki. Praca odznacza się dużą wrażliwością kolorystyczną – pięknie wysublimowana zarówno monochromatyczna całość, jak i poszczególne karty z „dziennika Maryi”.
Wyróżnienie // nagroda 750 zł
Beata Kowalewska-Tylka
„Pełnia ducha”
Grafika komputerowa
50x70cm
2021
Uzasadnienie Jury:
W pracy doceniono kreatywne podejście do tematu konkursu, a także bardzo dobry warsztat projektowania graficznego. Sugestywna forma plakatu otwiera wiele ścieżek interpretacyjnych, które nawiązując do macierzyństwa, ukazują w ciekawy sposób przenikanie się duchowego oraz ludzkiego wymiaru macierzyństwa Maryi.
Wyróżnienie // nagroda 750 zł
Piotr Depta-Kleśta
„Ucieczka z”
Grafika cyfrowa
100x70 cm
2021
Uzasadnienie Jury:
Za pomocą prostych form (znaków graficznych) autor bardzo sugestywnie wprowadza odbiorcę w stan niepewności wobec nieznanego, będący doświadczeniem każdego człowieka, w szczególny zaś sposób stanowiący nieodłączny wymiar relacji rodzicielskiej.
Wyróżnienie honorowe
przyznane przez Beatę Stankiewicz-Szczerbik oraz Olgę Grabowidę
Marek Powiecka
„+Módl się za nami grzesznymi. Teraz…!+”
Grafika komputerowa
33,5x30 cm
2021
Uzasadnienie Jury:
Przedstawienie najważniejszych momentów z życia Maryi w formie piktogramów (znaków informacyjnych) wychodzi poza schematy ogólnie rozumianej sztuki sakralnej. Niesie ze sobą niezwykle silny przekaz przy użyciu prostych środków. Nawiązując bezpośrednio do życia Maryi, wynosi sacrum z murów świątyń do ludzi.
Prace zakwalifikowane do finału Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa 2021:
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa 2021
W dniu 25 listopada 2021 r. podczas wernisażu wystawy pokonkursowej ogłoszone zostały wyniki konkursu. Laureatom serdecznie gratulujemy!
Fotorelacja z uroczystości rozdania nagród Laureatom konkursu OKSSa 2021 oraz wernisażu wystawy pokonkursowej, czwartek 25 listopada 2021 r. (fot. M. Janas)
Tak wyglądały obrady Jury konkursu OKSSa 2021, które odbyły się 20 listopada we Wrocławiu. Spośród 531 prac zgłoszonych na konkurs Jury w 1. etapie w głosowaniu internetowym wybrało 35 prac. W 2. etapie po długich, burzliwych i bardzo inspirujących dyskusjach poznaliśmy laureatów!
Dziękujemy wszystkim członkom Jury i Concordia Design Wrocław!
Fundacja Maria i Marta
współczesna sztuka chrześcijańska
KRS: 0000770468 // NIP: 8971863653 // REGON: 38252177000000
pl. Bp. Nankiera 17a, 50-140 Wrocław //
e-mail: biuro@fundacjamariaimarta.pl
Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej OKSSa - edycja 2021 dofinansowano z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Wartość dofinansowania: 96 000 zł.
Całkowita wartość zadania: 120 398 zł.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Wrocław.