Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej OKSSa 2021

Czym jest, może lub powinna być współczesna sztuka sakralna?

Czy sztuką przekazującą prawdy duchowe wywodzące się z religii?

A może sztuką symboliczną?

Czy ten typ sztuki musi wyrażać się poprzez piękno lub wywoływanie emocji?

W jaki sposób sztuka sakralna może dziś służyć głoszeniu Ewangelii?

Konkurs skierowany był do artystów tworzących dzieła z zakresu sztuk plastycznych. Dopuszczono wszelkie techniki plastyczne dwuwymiarowe (2D) tzw. formy płaszczyznowe (kreowanie obrazu), czyli m.in.:

malarstwo // rysunek // grafika  // grafika warsztatowa (poligrafia artystyczna) 

// grafika komputerowa  // typografia // fotografika artystyczna // witraż płaszczyznowy.

Temat tegorocznej edycji to Macierzyństwo Maryi.

 

 

Zapraszamy do pobrania katalogu OKSSa 2021 zawierającego prace finalistów, zdjęcia z obrad jury i wystawy w Concordia Design Wrocław a także podsumowanie Konkursu.

Projekt graficzny katalogu: dadio.design

KATALOG KONKURSOWY - OKSSa 2021

OKSSa 2021 - relacja z obrad jury i wernisażu wystawy

OKSSa 2021 - relacja z obrad jury i wernisażu wystawy

Odtwórz Wideo

Prezentacja wybranych prac finalistów Konkursu
w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

I miejsce // nagroda 15 tys. zł

Błażej Guza

„Macierzyństwo Maryi”

malarstwo (akryl i kreda)

60x90 cm

2021


Uzasadnienie Jury:
Praca wyróżnia się wyjątkowym pomysłem oraz nietypowym sposobem przedstawienia macierzyństwa Maryi. Wzbudza emocje odbiorców, nawiązując do współczesności i codzienności. Prosta, z pozoru zwyczajna scena, w której Maryja jest pokazana jako mama bawiąca się ze swoim Dzieckiem, poprzez motyw gry w klasy nieoczekiwanie wprowadza odbiorcę w tajemnicę Odkupienia. Dzieło zawiera w sobie także wyjątkowo subtelną opowieść o relacji Maryi i Jej Syna. Praca, wykonana w prostej technice, skrywa w sobie dialog dwóch światów: biblijnego i teraźniejszego, ich wzajemne przenikanie się i uzupełnianie. Ta niezwykła wielowymiarowość pozwala na interpretowanie macierzyństwa Maryi na różnych poziomach
.

II miejsce // nagroda 8 tys. zł

 

Kamila Kansy

„Zwiastowanie”

fotografia

40x60 cm

2020

Uzasadnienie Jury:

Praca symbolicznie przedstawia tematykę Zwiastowania, a jednocześnie jest pełnym wewnętrznego światła i głębokiej zadumy nawiązaniem do malarstwa Johannesa Vermeer’a. Doceniono profesjonalny montaż poszczególnych elementów fotograficznych, jak i nietypową, wysmakowaną kolorystykę. Fotografia została dopracowana w każdym dobranym szczególe tak, że w odbiorze stwarza wrażenie olejnego, sztalugowego obrazu. Jury doceniło także prostotę użytych środków i symboli ikonograficznych w połączeniu z doskonałą, zwięzłą kompozycją obrazu.

III miejsce // nagroda 5 tys. zł

 

Katarzyna Fydrych

„Owoc granatu”

Płyta, lewkas, akryl

Fi 122cm

2021

Uzasadnienie Jury:

Obraz „Owoc granatu” został doceniony ze względu na niezwykłe walory artystyczne (m. in. piękne, „renesansowe” ujęcie dłoni), a także złożoną symbolikę oraz wspaniałe rzemiosło. Mimo monumentalnej formy pracy jej ogromną siłą przekazu jest subtelność i delikatność.

Wyróżnienie // nagroda 750 zł

Adam Piasek

„Zwiastowanie”

Akryl, tempera na drewnie

64x64 cm

2019-2020

Uzasadnienie Jury:

Czerpiąc z tradycji ikony bizantyjskiej i nawiązując do obrazowania sztuki współczesnej, autor tworzy nową formę ikonografii, wprowadzając widza w biblijną scenę Zwiastowania. Obraz doceniono za metaforyczne ujęcie światła oraz kompozycję, które współgrając ze sobą, pozwalają kontemplować Tajemnicę.

Wyróżnienie // nagroda 750 zł

 

Maria Roszyk

„Droga Maryi”

Farbowane roślinne wycinanki na papierze, suszone i woskowane rośliny

55x75 cm

2021

Uzasadnienie Jury:

W pracy doceniono zarówno wyjątkowy proces tworzenia, jak i jego rezultaty. Zebrane i ususzone zioła ułożone w abstrakcyjne kompozycje, jak i obrazki uszyte ze skrawków materiałów kryją w sobie prostotę dnia codziennego kobiety – matki i Maryi-Matki. Praca odznacza się dużą wrażliwością kolorystyczną – pięknie wysublimowana zarówno monochromatyczna całość, jak i poszczególne karty z „dziennika Maryi”.

Wyróżnienie // nagroda 750 zł

 

Beata Kowalewska-Tylka

„Pełnia ducha”

Grafika komputerowa

50x70cm

2021

Uzasadnienie Jury:

W pracy doceniono kreatywne podejście do tematu konkursu, a także bardzo dobry warsztat projektowania graficznego. Sugestywna forma plakatu otwiera wiele ścieżek interpretacyjnych, które nawiązując do macierzyństwa, ukazują w ciekawy sposób przenikanie się duchowego oraz ludzkiego wymiaru macierzyństwa Maryi.

Wyróżnienie // nagroda 750 zł

 

Piotr Depta-Kleśta

„Ucieczka z”

Grafika cyfrowa

100x70 cm

2021

Uzasadnienie Jury:

Za pomocą prostych form (znaków graficznych) autor bardzo sugestywnie wprowadza odbiorcę w stan niepewności wobec nieznanego, będący doświadczeniem każdego człowieka, w szczególny zaś sposób stanowiący nieodłączny wymiar relacji rodzicielskiej.

Wyróżnienie honorowe

przyznane przez Beatę Stankiewicz-Szczerbik oraz Olgę Grabowidę

Marek Powiecka

„+Módl się za nami grzesznymi. Teraz…!+”

Grafika komputerowa

33,5x30 cm

2021

Uzasadnienie Jury:

Przedstawienie najważniejszych momentów z życia Maryi w formie piktogramów (znaków informacyjnych) wychodzi poza schematy ogólnie rozumianej sztuki sakralnej. Niesie ze sobą niezwykle silny przekaz przy użyciu prostych środków. Nawiązując bezpośrednio do życia Maryi, wynosi sacrum z murów świątyń do ludzi.

Prace zakwalifikowane do finału Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa 2021:

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa 2021

 

W dniu 25 listopada br. podczas wernisażu wystawy pokonkursowej ogłoszone zostały wyniki konkursu. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Informujemy, że prezentacja wybranych prac konkursowych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie stałej „Sztuka śląska XIV–XVI w.”  – w dialogu z dziełami z muzealnej kolekcji rozpocznie się 22 grudnia 2021 roku i potrwa aż do 10 kwietnia 2022 roku!

Komisja powołana w Muzeum podjęła decyzję o zakwalifikowaniu na wystawę następujących prac:

- Błażej Guza, Macierzyństwo Maryi,

- Maria Michoń, Oswajanie Proroctwa,

- Marek Powiecka, +Módl się za nami grzesznymi. Teraz...!+

Dziękujemy serdecznie Muzeum Narodowemu we Wrocławiu oraz Panu Dyrektorowi Prof. Piotrowi Oszczanowskiemu za współpracę i wsparcie naszego projektu!

Pokonkursowa wystawa OKSSa 2021 w sali Kamienica w Concordia Design Wrocław dobiegła końca. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wystawy (fot. P. Marek)

 

Fotorelacja z uroczystości rozdania nagród Laureatom konkursu OKSSa 2021 oraz wernisażu wystawy pokonkursowej, czwartek 25 listopada 2021 r. (fot. M. Janas)

Tak wyglądały obrady Jury konkursu OKSSa 2021, które odbyły się 20 listopada we Wrocławiu. Spośród 531 prac zgłoszonych na konkurs Jury w 1. etapie w głosowaniu internetowym wybrało 35 prac. W 2. etapie po długich, burzliwych i bardzo inspirujących dyskusjach poznaliśmy laureatów!

 

Dziękujemy wszystkim członkom Jury i Concordia Design Wrocław!

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/3
logo_szarytab_zlote tlo.jpg

Wernisaż wystawy konkursowej oraz uroczystość wręczenia nagród

odbył się 25 listopada 2021 r. w centrum eventowym

Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej 7.

Wystawa prac odbyła się w dniach 25-30 listopada 2021 r.

MM logotyp final.jpg

Fundacja Maria i Marta
współczesna sztuka chrześcijańska


KRS: 0000770468 // NIP: 8971863653 // REGON: 38252177000000

pl. Bp. Nankiera 17a, 50-140 Wrocław //

e-mail: biuro@fundacjamariaimarta.pl

Kopia Logo_MKDNiS_kolorowe_.jpg

Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej OKSSa - edycja 2021 dofinansowano z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wartość dofinansowania: 96 000 zł.

Całkowita wartość zadania: 120 398 zł.

​​

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Wrocław.