


Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej OKSSa 2021
Czym jest, może lub powinna być współczesna sztuka sakralna?
Czy sztuką przekazującą prawdy duchowe wywodzące się z religii?
A może sztuką symboliczną?
Czy ten typ sztuki musi wyrażać się poprzez piękno lub wywoływanie emocji?
W jaki sposób sztuka sakralna może dziś służyć głoszeniu Ewangelii?
Konkurs skierowany był do artystów tworzących dzieła z zakresu sztuk plastycznych. Dopuszczono wszelkie techniki plastyczne dwuwymiarowe (2D) tzw. formy płaszczyznowe (kreowanie obrazu), czyli m.in.:
malarstwo // rysunek // grafika // grafika warsztatowa (poligrafia artystyczna)
// grafika komputerowa // typografia // fotografika artystyczna // witraż płaszczyznowy.
Temat edycji 2021 to Macierzyństwo Maryi.
"Żebro Ewy"
Wystawa pokonkursowa w Domu Praczki
Wystawa współorganizowana z Galerią Współczesnej Sztuki Sakralnej DOM PRACZKI w Kielcach.
Na wystawie oglądać można prace finalistów
i laureatów konkursu OKSSa 2021: Tomasza Biłki OP, Beaty Kowalewskiej-Tylki, Marka Powiecki, Agnieszki Lech-Bińczyckiej, Piotra Depta-Kleśty i Błażeja Guzy.
Finisaż wystawy:
sobota, 1 października 2022, godz. 12.00

Zapraszamy do pobrania katalogu OKSSa 2021 zawierającego prace finalistów, zdjęcia z obrad jury i wystawy w Concordia Design Wrocław a także podsumowanie Konkursu.
Projekt graficzny katalogu: dadio.design
KATALOG KONKURSOWY - OKSSa 2021

OKSSa 2021 - relacja z obrad jury i wernisażu wystawy

Prezentacja wybranych prac finalistów Konkursu
w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Photo by Anastasia Saldatava on Unsplash
Informujemy, że prezentacja wybranych prac konkursowych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie stałej „Sztuka śląska XIV–XVI w.” – w dialogu z dziełami z muzealnej kolekcji rozpocznie się 22 grudnia 2021 roku i potrwa aż do 10 kwietnia 2022 roku!
Komisja powołana w Muzeum podjęła decyzję o zakwalifikowaniu na wystawę następujących prac:
- Błażej Guza, Macierzyństwo Maryi,
- Maria Michoń, Oswajanie Proroctwa,
- Marek Powiecka, +Módl się za nami grzesznymi. Teraz...!+
Dziękujemy serdecznie Muzeum Narodowemu we Wrocławiu oraz Panu Dyrektorowi Prof. Piotrowi Oszczanowskiemu za współpracę i wsparcie naszego projektu!


I miejsce // nagroda 15 tys. zł
Błażej Guza
„Macierzyństwo Maryi”
malarstwo (akryl i kreda)
60x90 cm
2021
Uzasadnienie Jury:
Praca wyróżnia się wyjątkowym pomysłem oraz nietypowym sposobem przedstawienia macierzyństwa Maryi. Wzbudza emocje odbiorców, nawiązując do współczesności i codzienności. Prosta, z pozoru zwyczajna scena, w której Maryja jest pokazana jako mama bawiąca się ze swoim Dzieckiem, poprzez motyw gry w klasy nieoczekiwanie wprowadza odbiorcę w tajemnicę Odkupienia. Dzieło zawiera w sobie także wyjątkowo subtelną opowieść o relacji Maryi i Jej Syna. Praca, wykonana w prostej technice, skrywa w sobie dialog dwóch światów: biblijnego i teraźniejszego, ich wzajemne przenikanie się i uzupełnianie. Ta niezwykła wielowymiarowość pozwala na interpretowanie macierzyństwa Maryi na różnych poziomach.

II miejsce // nagroda 8 tys. zł
Kamila Kansy
„Zwiastowanie”
fotografia
40x60 cm
2020
Uzasadnienie Jury:
Praca symbolicznie przedstawia tematykę Zwiastowania, a jednocześnie jest pełnym wewnętrznego światła i głębokiej zadumy nawiązaniem do malarstwa Johannesa Vermeer’a. Doceniono profesjonalny montaż poszczególnych elementów fotograficznych, jak i nietypową, wysmakowaną kolorystykę. Fotografia została dopracowana w każdym dobranym szczególe tak, że w odbiorze stwarza wrażenie olejnego, sztalugowego obrazu. Jury doceniło także prostotę użytych środków i symboli ikonograficznych w połączeniu z doskonałą, zwięzłą kompozycją obrazu.

III miejsce // nagroda 5 tys. zł
Katarzyna Fydrych
„Owoc granatu”
Płyta, lewkas, akryl
Fi 122cm
2021
Uzasadnienie Jury:
Obraz „Owoc granatu” został doceniony ze względu na niezwykłe walory artystyczne (m. in. piękne, „renesansowe” ujęcie dłoni), a także złożoną symbolikę oraz wspaniałe rzemiosło. Mimo monumentalnej formy pracy jej ogromną siłą przekazu jest subtelność i delikatność.

Wyróżnienie // nagroda 750 zł
Adam Piasek
„Zwiastowanie”
Akryl, tempera na drewnie
64x64 cm
2019-2020
Uzasadnienie Jury:
Czerpiąc z tradycji ikony bizantyjskiej i nawiązując do obrazowania sztuki współczesnej, autor tworzy nową formę ikonografii, wprowadzając widza w biblijną scenę Zwiastowania. Obraz doceniono za metaforyczne ujęcie światła oraz kompozycję, które współgrając ze sobą, pozwalają kontemplować Tajemnicę.

Wyróżnienie // nagroda 750 zł
Maria Roszyk
„Droga Maryi”
Farbowane roślinne wycinanki na papierze, suszone i woskowane rośliny
55x75 cm
2021
Uzasadnienie Jury:
W pracy doceniono zarówno wyjątkowy proces tworzenia, jak i jego rezultaty. Zebrane i ususzone zioła ułożone w abstrakcyjne kompozycje, jak i obrazki uszyte ze skrawków materiałów kryją w sobie prostotę dnia codziennego kobiety – matki i Maryi-Matki. Praca odznacza się dużą wrażliwością kolorystyczną – pięknie wysublimowana zarówno monochromatyczna całość, jak i poszczególne karty z „dziennika Maryi”.


Wyróżnienie // nagroda 750 zł
Beata Kowalewska-Tylka
„Pełnia ducha”
Grafika komputerowa
50x70cm
2021
Uzasadnienie Jury:
W pracy doceniono kreatywne podejście do tematu konkursu, a także bardzo dobry warsztat projektowania graficznego. Sugestywna forma plakatu otwiera wiele ścieżek interpretacyjnych, które nawiązując do macierzyństwa, ukazują w ciekawy sposób przenikanie się duchowego oraz ludzkiego wymiaru macierzyństwa Maryi.
Wyróżnienie // nagroda 750 zł
Piotr Depta-Kleśta
„Ucieczka z”
Grafika cyfrowa
100x70 cm
2021
Uzasadnienie Jury:
Za pomocą prostych form (znaków graficznych) autor bardzo sugestywnie wprowadza odbiorcę w stan niepewności wobec nieznanego, będący doświadczeniem każdego człowieka, w szczególny zaś sposób stanowiący nieodłączny wymiar relacji rodzicielskiej.

Wyróżnienie honorowe
przyznane przez Beatę Stankiewicz-Szczerbik oraz Olgę Grabowidę
Marek Powiecka
„+Módl się za nami grzesznymi. Teraz…!+”
Grafika komputerowa
33,5x30 cm
2021
Uzasadnienie Jury:
Przedstawienie najważniejszych momentów z życia Maryi w formie piktogramów (znaków informacyjnych) wychodzi poza schematy ogólnie rozumianej sztuki sakralnej. Niesie ze sobą niezwykle silny przekaz przy użyciu prostych środków. Nawiązując bezpośrednio do życia Maryi, wynosi sacrum z murów świątyń do ludzi.
Prace zakwalifikowane do finału Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa 2021: