top of page

Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej OKSSa 2021

Czym jest, może lub powinna być współczesna sztuka sakralna?

Czy sztuką przekazującą prawdy duchowe wywodzące się z religii?

A może sztuką symboliczną?

Czy ten typ sztuki musi wyrażać się poprzez piękno lub wywoływanie emocji?

W jaki sposób sztuka sakralna może dziś służyć głoszeniu Ewangelii?

Konkurs skierowany był do artystów tworzących dzieła z zakresu sztuk plastycznych. Dopuszczono wszelkie techniki plastyczne dwuwymiarowe (2D) tzw. formy płaszczyznowe (kreowanie obrazu), czyli m.in.:

malarstwo // rysunek // grafika  // grafika warsztatowa (poligrafia artystyczna) 

// grafika komputerowa  // typografia // fotografika artystyczna // witraż płaszczyznowy.

Temat  edycji 2021 to Macierzyństwo Maryi.

 

 

"Żebro Ewy"
Wystawa pokonkursowa w Domu Praczki

Wystawa współorganizowana z Galerią Współczesnej Sztuki Sakralnej DOM PRACZKI w Kielcach.

 

Na wystawie oglądać można prace finalistów

i laureatów konkursu OKSSa 2021: Tomasza Biłki OP,  Beaty Kowalewskiej-Tylki, Marka Powiecki, Agnieszki Lech-Bińczyckiej, Piotra Depta-Kleśty i Błażeja Guzy.

 

Finisaż wystawy:

sobota, 1 października 2022, godz. 12.00

 

Zapraszamy do pobrania katalogu OKSSa 2021 zawierającego prace finalistów, zdjęcia z obrad jury i wystawy w Concordia Design Wrocław a także podsumowanie Konkursu.

Projekt graficzny katalogu: dadio.design

KATALOG KONKURSOWY - OKSSa 2021

OKSSa 2021 - relacja z obrad jury i wernisażu wystawy

OKSSa 2021 - relacja z obrad jury i wernisażu wystawy

Odtwórz Wideo

Prezentacja wybranych prac finalistów Konkursu
w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Informujemy, że prezentacja wybranych prac konkursowych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie stałej „Sztuka śląska XIV–XVI w.”  – w dialogu z dziełami z muzealnej kolekcji rozpocznie się 22 grudnia 2021 roku i potrwa aż do 10 kwietnia 2022 roku!

Komisja powołana w Muzeum podjęła decyzję o zakwalifikowaniu na wystawę następujących prac:

- Błażej Guza, Macierzyństwo Maryi,

- Maria Michoń, Oswajanie Proroctwa,

- Marek Powiecka, +Módl się za nami grzesznymi. Teraz...!+

Dziękujemy serdecznie Muzeum Narodowemu we Wrocławiu oraz Panu Dyrektorowi Prof. Piotrowi Oszczanowskiemu za współpracę i wsparcie naszego projektu!

I miejsce // nagroda 15 tys. zł

Błażej Guza

„Macierzyństwo Maryi”

malarstwo (akryl i kreda)

60x90 cm

2021


Uzasadnienie Jury:
Praca wyróżnia się wyjątkowym pomysłem oraz nietypowym sposobem przedstawienia macierzyństwa Maryi. Wzbudza emocje odbiorców, nawiązując do współczesności i codzienności. Prosta, z pozoru zwyczajna scena, w której Maryja jest pokazana jako mama bawiąca się ze swoim Dzieckiem, poprzez motyw gry w klasy nieoczekiwanie wprowadza odbiorcę w tajemnicę Odkupienia. Dzieło zawiera w sobie także wyjątkowo subtelną opowieść o relacji Maryi i Jej Syna. Praca, wykonana w prostej technice, skrywa w sobie dialog dwóch światów: biblijnego i teraźniejszego, ich wzajemne przenikanie się i uzupełnianie. Ta niezwykła wielowymiarowość pozwala na interpretowanie macierzyństwa Maryi na różnych poziomach
.

II miejsce // nagroda 8 tys. zł

 

Kamila Kansy

„Zwiastowanie”

fotografia

40x60 cm

2020

Uzasadnienie Jury:

Praca symbolicznie przedstawia tematykę Zwiastowania, a jednocześnie jest pełnym wewnętrznego światła i głębokiej zadumy nawiązaniem do malarstwa Johannesa Vermeer’a. Doceniono profesjonalny montaż poszczególnych elementów fotograficznych, jak i nietypową, wysmakowaną kolorystykę. Fotografia została dopracowana w każdym dobranym szczególe tak, że w odbiorze stwarza wrażenie olejnego, sztalugowego obrazu. Jury doceniło także prostotę użytych środków i symboli ikonograficznych w połączeniu z doskonałą, zwięzłą kompozycją obrazu.

III miejsce // nagroda 5 tys. zł

 

Katarzyna Fydrych

„Owoc granatu”

Płyta, lewkas, akryl

Fi 122cm

2021

Uzasadnienie Jury:

Obraz „Owoc granatu” został doceniony ze względu na niezwykłe walory artystyczne (m. in. piękne, „renesansowe” ujęcie dłoni), a także złożoną symbolikę oraz wspaniałe rzemiosło. Mimo monumentalnej formy pracy jej ogromną siłą przekazu jest subtelność i delikatność.

Wyróżnienie // nagroda 750 zł

Adam Piasek

„Zwiastowanie”

Akryl, tempera na drewnie

64x64 cm

2019-2020

Uzasadnienie Jury:

Czerpiąc z tradycji ikony bizantyjskiej i nawiązując do obrazowania sztuki współczesnej, autor tworzy nową formę ikonografii, wprowadzając widza w biblijną scenę Zwiastowania. Obraz doceniono za metaforyczne ujęcie światła oraz kompozycję, które współgrając ze sobą, pozwalają kontemplować Tajemnicę.

Wyróżnienie // nagroda 750 zł

 

Maria Roszyk

„Droga Maryi”

Farbowane roślinne wycinanki na papierze, suszone i woskowane rośliny

55x75 cm

2021

Uzasadnienie Jury:

W pracy doceniono zarówno wyjątkowy proces tworzenia, jak i jego rezultaty. Zebrane i ususzone zioła ułożone w abstrakcyjne kompozycje, jak i obrazki uszyte ze skrawków materiałów kryją w sobie prostotę dnia codziennego kobiety – matki i Maryi-Matki. Praca odznacza się dużą wrażliwością kolorystyczną – pięknie wysublimowana zarówno monochromatyczna całość, jak i poszczególne karty z „dziennika Maryi”.

Wyróżnienie // nagroda 750 zł

 

Beata Kowalewska-Tylka

„Pełnia ducha”

Grafika komputerowa

50x70cm

2021

Uzasadnienie Jury:

W pracy doceniono kreatywne podejście do tematu konkursu, a także bardzo dobry warsztat projektowania graficznego. Sugestywna forma plakatu otwiera wiele ścieżek interpretacyjnych, które nawiązując do macierzyństwa, ukazują w ciekawy sposób przenikanie się duchowego oraz ludzkiego wymiaru macierzyństwa Maryi.

Wyróżnienie // nagroda 750 zł

 

Piotr Depta-Kleśta

„Ucieczka z”

Grafika cyfrowa

100x70 cm

2021

Uzasadnienie Jury:

Za pomocą prostych form (znaków graficznych) autor bardzo sugestywnie wprowadza odbiorcę w stan niepewności wobec nieznanego, będący doświadczeniem każdego człowieka, w szczególny zaś sposób stanowiący nieodłączny wymiar relacji rodzicielskiej.

Wyróżnienie honorowe

przyznane przez Beatę Stankiewicz-Szczerbik oraz Olgę Grabowidę

Marek Powiecka

„+Módl się za nami grzesznymi. Teraz…!+”

Grafika komputerowa

33,5x30 cm

2021

Uzasadnienie Jury:

Przedstawienie najważniejszych momentów z życia Maryi w formie piktogramów (znaków informacyjnych) wychodzi poza schematy ogólnie rozumianej sztuki sakralnej. Niesie ze sobą niezwykle silny przekaz przy użyciu prostych środków. Nawiązując bezpośrednio do życia Maryi, wynosi sacrum z murów świątyń do ludzi.

Prace zakwalifikowane do finału Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa 2021: